مراحل انجام تحقیقات بازاریابی نوین
تاریخ درج مقاله : چهار شنبه 3 آذر 1395

با توجه به تغییرات عمده و گسترده ای که در بخشهای مختلف تجارت در راستای به روز کردن خدمات و ارتباط با مشتریان اتفاق افتاده است ، لازم است تا تحقیقات بازاریابی نیز در این مسیر به روز شده و تغییر و تحول پیدا کنند. در ادامه به مراحل انجام تحقیقات بازاریابی نوین اشاره می شود.

الف) تعیین مشتریان و مخاطبان

اولین مرحله از مراحل تحقیقات بازاریابی نوین مشخص کردن گروه هدف مورد نظر یا همان مشتریان است.

ب) مشخص کردن نحوه بازتاب نظرات مشتریان

بعد از اینکه گروه مشتریان مورد نظر مشخص شدند باید به نحوه ارتباط با مشتریان و شیوه ای که نظرات خود را به اطلاع شما می رسانند بپردازدید. در این مرحله از تحقیقات بازاریابی نوین ، شما می توانید از دو شیوه استفاده کنید:

۱)سوالاتی را در خصوص کیفیت محصولات یا نحوه عرضه آنها تهیه کنید و از مشتریانی که حاضر هستند در این نظر سنجی شرکت کنند بخواهید که به سوالاتی که شما تعیین کرده و از طریق سایت یا صفحه اینترنتی خود انتشار داده اید پاسخ دهند تا شما بتوانید رضایت یا عدم رضایت آنها را مورد ارزیابی قرار دهید.

۲) علاوه بر روش بالا می توانید امکان چت کردن گروهی در سایت خود را نیز فراهم کنید تا مشتریان از طریق صحبتهایی که به صورت آنلاین با یکدیگر دارند و به سوالات مطرح شده در سایت پاسخ می دهند و نظرات خود را راجع به کالا یا خدمات به یکدیگر اطلاع می دهند شما نیز از کیفیت کالا یا نحوه عرضه مناسب محصولات مطلع شوید.

۳) حتی این نظر خواهی های آنلاین می تواند قبل از ارائه محصولی و در مرحله طراحی و ایده پردازی آن انجام شود که می توانید نظرات همه مشتریان و مخاطبان خود را که در سایت حضور دارند و یا مشتریان خاصی که گروه هدف مورد نظر شما هستند جویا شوید. به این شکل که شما می توانید راجع به محصولی که هنوز تولید نشده و در مرحله ایده پردازی است از مشتریان در این زمینه یک سوال کلی بپرسید و نظر خواهی کنید. به عنوان مثال اگر در تحقیقات بازار در صدد تولید یک محصول خانگی مثلا یخچال هستید اگر گروه مورد نظر شما افرادی هستند که صاحب فروشگاه یا مغازه هستند و نیاز به یخچالهای بزرگ دارند می توانید راجع به اینکه آنها ترجیح می دهند یخچالها به چه شکلی تولید شوند تا نیاز آنها را بهتر برآورده کنند نظر خواهی کنید. مثال مطرح شده یک نمونه از تحقیقات بازاریابی نوین است که قبل از تولید محصول و در خصوص گروه هدف خاصی انجام می شود.

ج) استفاده از امکانات تکنولوژی و علاقه مشتریان به برقراری رابطه

امروزه اغلب مشتریان و افراد در پی این هستند تا از طریق برقراری ارتباط با صاحبان مشاغل و کسب و کارها تقاضاها و کالاهای مورد نیاز خود را به اطلاع آنها برسانند تا نیاز و خواسته آنها به بهترین شکل تأمین شود. به همین دلیل استفاده از ظرفیتهای اینترنتی و شبکه های ارتباطی مجازی با استقبال زیادی همراه خواهند شد. بنابراین استفاده از این ظرفیتها در تحقیقات بازاریابی نوین می تواند به شما کمک کند تا با سهولت بیشتر به اطلاعات دقیق و فراوانی دست پیدا کنید که شما را در پیشبرد اهدافتان یاری خواهد کرد و موقعیت شما در بازار را می توانید تغییر داده و بهبود بخشد. زیرا علاوه بر بهبود محصولات کنونی مطابق با سلیقه و نظر مشتریان می توانید در ایده هایی که برای محصولات آینده در اختیار شما قرار می دهند برای به روز بودن و ایجاد تحول در کسب و کار استفاده کنید.

نظر ثبت شده است
لطفا نظرخود را در خصوص این مطلب با ما درمیان بگذارید