تحقیقات بازار در جهت رفتار مصرف کننده
تاریخ درج مقاله : چهار شنبه 3 آذر 1395

هدف اصلی در هر بازاریابی تأثیرگذاری بر رفتار مصرف کنندگان است. بنابراین ، اختصاص تحقیقات بازار به رفتار مصرف کنندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رفتار مصرف کنندگان اشاره به این امر دارد که چه چیزی رفتارها و تصمیمات مصرف کنندگان را تعیین می کند؟ ؛ پس می توان نتیجه گرفت شناسایی این عوامل می تواند ما را یاری کند تا برنامه ها و تصمیمات مناسبی برای جلب مشتریان طراحی کنیم که از طریق آن بتوانیم مشتریان دائمی به دست آوریم. اولین مرحله از تحقیق در خصوص رفتار مصرف کنندگان شناسایی عواملی است که آنها را به سمت خرید کردن می کشاند. به بیان دیگر ، جستجو و تحقیق در خصوص عواملی که در افراد انگیزه لازم جهت خرید و تهیه کردن کالا یا خدماتی را ایجاد می کند. می توان عواملی که موجب تصمیم گیری مشتریان جهت خرید یک کالا یا خدماتی می شود را در عوامل زیر خلاصه کرد:

۱)تأمین نیازها

معمولاً اولین چیزی که رفتار مشتریان را تعیین می کند و آنها را به سمت خرید کردن سوق می دهد تأمین نیازهای آنهاست. تحقیقات بازار باید به دنبال شناسایی نیازهایی باشد که موجب سوق دادن مشتریان جهت خرید محصول می شود. در صورتی که از طریق تحقیقات بازار بتوان به این نیازها پی برد ، در مرحله بعدی یعنی تولید و عرضه کالا و پیدا کردن بازار مناسب برای کالای جدید ، مشکلات کمتر و پیش بینی شده تری خواهید داشت.

۲) تمایلات شخصی مشتریان

افرادی که به تحقیقات بازار می پردازند باید بدانند که بخشی از افراد ممکن است تنها به دلیل تمایل شخصی که نسبت به خرید یک محصولی دارند اقدام به خرید کردن آن می کنند. پس بهتر است کارشناسان تحقیقات بازار به دنبال تحقیق و بررسی موارد زیر باشند:

الف) شناسایی در خصوص زمینه هایی که موجب انگیزه مشتریان جهت چنین خریدهایی می شود.

ب)  شناسایی گروهی از افراد که اقدام به این گونه خرید کردن می کنند.

پ) شناسایی ویژگی های کالایی که در افراد و مشتریان چنین انگیزه ای را ایجاد می کند.

۳) وضعیت اجتماعی

از دیگر مواردی که در تحقیقات بازار در خصوص رفتار مصرف کنندگان باید انجام بگیرد این است که کارشناسان تحقیقات بازار باید بدانند که برخی از مشتریان یا مخاطبان آنها ممکن است تنها به دلیل موقعیت و شرایط اجتماعی که دارند خواهان خرید برخی محصولات یا خدمات هستند تا بتوانند وجهه اجتماعی خود را حفظ کنند یا بالا ببرند. بنابراین ، در تحقیقات بازار است که درباره این گونه رفتارهای مشتریان مطالعه و بررسی می شود می توان از اطلاعات به دست آمده از این تحقیقات در جهت فروش کالاهای لوکس و غیره استفاده کرد.

۴) ویژگیهای فردی و روانی

برخی مشتریان ومخاطبان نیز با توجه به شخصیت ها و ویژگیهای روانشناختی خاصی که دارند اقدام به خرید می کنند. به عنوان مثال ، افرادی که بیشتر منطقی و حساب شده اقدام به خرید می کنند افرادی هستند که اطلاعات کالا ، مزیتها و کیفیت آن بیشتر برایشان مهم است در حالی که افرادی ممکن است تنها به دلیل تمایل شخصی و احساسی اقدام به خرید نمایند. بنابراین در تحقیقات بازار باید روی گروه هدفی که شما سرمایه گذاری می کنید به صورت دقیق مطالعه و بررسی شود تا بتوان بر اساس نیازها و خواسته ها و ویژگیهایی که آنها دارند اقدام به طراحی و تولید کالاها و خدمات مورد نیاز آنها نمود.


 

نظر ثبت شده است
لطفا نظرخود را در خصوص این مطلب با ما درمیان بگذارید